CONCEPT 2000 / Tıbbi Atık Arıtımı
Tıbbi Atık
Tıbbi atık ; hastaneler, medikal klinikler, adli tıp merkezleri, teşhis ve araştırma merkezleri ve veteriner klinikleri olmak üzere tüm sağlık sektöründe meydana gelmektedir. Atık ürünlerin yüzdesi, medikal merkezlere, günlük hasta sayısına ve merkezde yerine getirilen tıbbi müdahaleye bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Tıbbi atık, genel olarak potansiyel tehlike olmakta ve enfeksiyon ve kontaminasyon riskini önlemek amacıyla işlenmesi gerekmektedir.
Özellikle, bu riskle mücadele edilen eski yöntem ve hala kullanılmakta olan yakma metodu, zehirli aromatikler gibi insan sağlığını ve çevreyi tehdit eden gazların salınımına neden olmaktadır.
Tıbbi atıklar için ıslak termal yöntemin kullanımı, geliştirildikten sonra daha güvenli bir yönetim, bu sektörde öncü, bilgi birikime sahip ve sterilizasyon-dezenfeksiyon konusunda saygınlığına sahip CISA ile birleştirilmiştir.
Yenilikçi Sistem
CISA tarafından geliştirilen CONCEPT sistemi, yüksek biyolojik risk sunan hastane tıbbi atığının işlenmesinde sterilizasyon ajanı olarak doymuş buhar kullanmakta ve mikroorganizmaları yok etmektedir.
Tamamen otomatik, birleştirilmiş ileri teknoloji ve kaliteye sahip yenilikçi bir sistemdir. Bu sistem insanlara ve çevreye kontaminasyon riskini ortadan kaldırır, atıkların hacimlerini düşürür ve onları zararsız hale getirir.
Arıtımdan sonra, atık artık temizdir ve ev atığı olarak yok edilebilmektedir.
Sistem Açıklaması
Atık, karton kutulara veya çantalara konarak bir konveyör kayış tarafından parçalama haznesine otomatik olarak aktarılır. Konveyor kayış fotosellerle donatılmıştır ve yükleme kontrölünü bu sayede gerçekleştirir. Yükleme yapıldığında otomatik olarak ufalama işlemi ve sterilizasyon döngüsü başlar.

Concept-2000-Tibbi-Atik-1Slide thumbnail
Concept-2000-Tibbi-Atik